ˆ

Gmina Lubsko

Blok przełączania pomiędzy informacjami aktualnymi i archiwalnymi

Lista informacji

Informacje ogólne o Gminie Lubsko

Informacje ogólne o Gminie Lubsko

Lubsko jest jednym z najstarszych miast byłego województwa zielonogórskiego, które istniały przed rokiem 1260. W źródłach pisanych nazwa Lubsko pojawiła się w 1258r. W roku 1283 Lubsko otrzymało prawa miejskie z rąk margrabiego Miśni, Henryka Dostojnego. Zespół zabytków tworzą: ratusz z kartuszem zawierającym herb miasta, kościół gotycki z elementami późnoromańskimi, romańskimi i pięknym wystrojem, Baszta Pachołków Miejskich z XV wieku, mury miejskie, zamek, kompleks zabudowy starego miasta

Akapit nr 2 - brak tytułu

We wsi Chocicz kościół szachulcowy, w Dłużku kościół z XV wieku oraz pałac z parkiem, w Górzynie wieża mieszkalna z XV wieku, w Lutolu kościół, w Osieku ruiny dworu, w Tucholi pałac. Miasto Lubsko położone jest nad rzeką Lubszą w pradolinie Wrocławsko-Głogowskiej, w południowo-zachodniej części województwa lubuskiego. Leży na skrzyżowaniu dróg ZielonaGóra-Zasieki-Forst i Żary-Gubin. W odległości ok. 30 km od przejść granicznych w Olszynie i Gubinie oraz na szlaku dróg komunikacyjnych 287 i 289. Po prawej stronie drogi z Lubska do Żar, w kierunku autostrady Wrocław-Berlin, za wsią Budziechów znajduje się obelisk w miejscu, gdzie przebiega południk geograficzny 15, wg którego mierzony jest czas środkowoeuropejski.

Akapit nr 3 - brak tytułu

Teren gminy jest urozmaicony, co jest dowodem bytności lodu i działalności jego wód. Gmina zajmuje 183 km2 (powierzchnia miasta-13 km2) i obejmuje 18 sołectw. Jednostkę samorządową stanowi miasto Lubsko i 18 wsi sołeckich z 28 miejscowościami: Dłużek z przysiółkiem Dłużek Kolonia; Chełm Żarski z przys. Tarnów; Ziębikowo; Mierków z przyś. Gareja; Dąbrowa; Osiek; Raszyn; Tymienice 1,2,3; Kałek; Górzyn z przyś. Gozdno; Chocicz; Chocimek; Mokra z przyś. Malwice; Lutol z przyś. Janowice; Stara Woda 1,2; Białków z przyś. Nowiniec; Tuchola Żarska- podzielona na Tucholę Małą i Tucholę Dużą.

Akapit nr 4 - brak tytułu

Miasto korzysta z własnego ujęcia wody, posiada zaopatrzenie w gaz ziemny, wybudowano oczyszczalnię ścieków. Infrastrukturę gospodarczą miasta tworzą zakłady różnych branż, sieć sklepów, usług. Działa pogotowie ratunkowe, przychodnia lekarska, prywatne gabinety lekarskie i stomatologiczne, apteki, szkoły podstawowe i średnie, gimnazjum, przedszkola, biblioteka publiczna z siecią filii, dom kultury. W Lubsku ukazuje się miesięcznik "Magazyn Lubski", wychodzący od 1991 roku. Miasto i Gmina jest członkiem Euroregionu Sprewa - Nysa - Bóbr. Dzieje miasta notują działalność wielkich ludzi czasów minionych. W Lubsku urodził się wielki poeta renesansu Jan Rak, znany jako Rhagius Aesticampianus Lusatus Rheto et Poeta Laureata, syn lubskiego sukiennika. W początkach 20. Stulecia mieszkał i uczęszczał do szkół w Lubsku późniejszy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, prof. Gerhard Domagk. W 1858 roku na zamku w Dłużku urodziła się Augustyna Wiktoria, córka panującego księcia Szlezwiku-Holsztyn, żona ostatniego cesarza Niemiec Wilhelma Hohenzollerna. Od wielu lat miasto Lubsko współpracuje z miastem Vlotho w Niemczech i miastem Helsinge w Danii, a od marca 2000r. z miastem Forst (Lausitz) w Niemczech.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Gmina Lubsko
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Administrator
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2003-06-03
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Administrator
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2003-06-03 15:17:46
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
S.Górski
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2003-06-03 15:19:21
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Anna Kalinowska
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2019-01-30 09:30:14
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
54485 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »